Sastamalan Kylämarkkinat su 4.8. – Mitä on tarjolla?

 

Järjestyksessään toiset Sastamalan Kylämarkkinat järjestetään Vammalan torilla tulevana sunnuntaina 4.8. klo 12.00 – 16.00. Tapahtumaan osallistuu 18 sastamalalaista kylää/kyläyhdistystä. Seuraavassa hieman tietoa, mitä kylillä on tarjolla:

– Jaaran kyläseuralla on myytävänä leivonnaisia, fleece-tuotteita, varapäreitä, puisia voiveitsiä, käsitöitä jne.

– Koluskosken seudun kyläyhdistyksellä mm. mehuja ja hilloja.

– Lantulan teltassa myydään taatusti kotitekoista: kakkoja, limppuja, saaristolaisleipää, sämpylöitä, korvapuusteja, kakkuja, pikkuleipiä, sinappia, Virrin talkkunajauhoja yms. Lantula kehottaa myös tutustumaan suunnitelmaansa, jossa rakennettaisiin pyörillä kulkeva kuivakäymälä invavarustuksella asiantuntija opastuksella.

– Hyynilän teltalla kaupitellaan elintarvikkeita, mm. salaatinkastikkeita.

– Vähähaara-Seuran kojulla on myytävänä uunituoreita arinakakkoja, marja- ja kinkkupiirakoita, limppuja, leikkokakkuja, arpoja, seuran kangaskasseja, valtikkanauhuksen taimia sekä vuosikirjoja.

– Kaukolan kyläseura myy vanhalla kunnon ohjeella tehtyjä piimäkakkuja. Mukana teltassa Juvelan tila ja kotona tehdyt kurkkusäilykkeet, Varpeen hunaja ja Sipilän tilalta talkkunajauhoja.