Ermaset värkit taas syynisä Vesterpakammäjellä

Viime perjantakiehtoona hiaro monet äly- ja muistinystyröitänsä ste oikeet tosisansa ko tua Vesterpakammäjellä taas arvuuteltiim mitä ermasta sen Eskov varastoista tällä kertaa o pöyrälle löytynny. Ja olihas stä, tällä kerralla ko ei piisannukkan se, että tunsi erilaisia värkkejä, piti myäs olla jonkinsorttine aaninki tualta viihretaiteep pualelta. Ja oli ne kysymykset stm muutonki vähä monipualisempia ko enne. Siks siinä pöyräsä oli vähäsem muistivvirkistystä siittä, mikä oli kupletij juani.

Siinä arvuutuksel lomasa meininki pysy vallan stet totutusa kuasisa, Hempan kärssäämä makkara ja toisaalta kahvej ja muu juatava ja pikkupurtava teki kauppansa ihas ste tavallisseen tappaa. Uutisia kerrottiij ja kuultii, ihas tet tasapualisesti ja kaikilla oli muutenki lepposa ja suvinev viilis. Toisia tosi hiuka tää helle tuntu jo painava, mutta muutem meni mukavasti.

Ja ninkum meillä täälä yllensäkkin, oli tälläkik kertaa semmottiset arpajaiset. Ja tällä kertaa arpoja kiärsi myymäsä Seija, jolta se homma kävikis stev vallar ratevasti. Ja sitolikis ste ilmasa oikee suure, jos ei nyv valla urheilujuhlan tuntua, nin ainakip palkintrojej jakkoo jännäs moniki. Ko ehtoommittaa piti step palkita noi tiätäjät ja stev viä arpavoittajat.

Ninkut tosa jo aiemmit tuli kerrotuks, oli Hemppa joutunnu siihek kuumaa paikkaa. Ja jottei kukkaan ny sais mittääv väärää käsitystä, nin klaarattakkoon ny asiaa sevverra että semmosella helteellä krilliv viäresä oli torella lämmintä. Ei mittää sem pahempaa. Mutta hyvij ja tyylillä Hemppa siittä selvis, kaikki makkarannälkäset sai kuki stet tarpeensam mukkaa.

Ja aikannaa pästiis stes siihenkiv vaiheeseej josa arvuutuskisav voittaja ynnä häviäjät oli saatur räknättyä. Tällä kerralla voitto tuli torella korkeilla pisteillä, pualitoista pistettä olis ennää tarvinnuj jostai kaivaa, nin olis ollu täyret. Järä pokkas palkinnot ja kunniat tällä kertaa, muut tiäsi stev vähäsev vaa vähemmä. Mutta eihä se pääasia okkan voitto van ninku kaikki hyvit tiätää, hyväp palkinnot.

Ja hetimites stet tän arvuutuskisav voittoje julliistamisej jälkee suaritettii tää arpajaispalkintoje arvonta. Kirsti toimi, jos ei nyt ihas stev valantehneenä, mutta kumminkiv vakuuttavana arpojes sekottajana ja nuarempi polvi nosteli stev voittoja vähäses sinne sun tänne. Vaikkei tää arpomine varsinaisesti okkan mikkääl lähtökäsky, nin se pakkaa kuitenki olleen sillai, että arvonnaj jälkeer ruppee väki vähitellel lähtee, kuka minnekki, usseimmat kai kotionsa, sentää. Ja nin se kävi tälläkik kerralla, mäki alko tyhjentyä vähitelle. Mutta varmastikkim monellej jäi jottais sinne korvan takat tästäki suvisesta ehtoosta, ko taas oli saatuk kokkoontua yhtee hyvän seuran, monellaise tarjottavaj ja pikkuse jännityksenkim merkeisä. Silläkurilla se kulu tää tän suve kolmski heinäkuinep perjantaiehtoopuhre.